Kuidas taltsutada kesksuve rohelust?
Looduses on käes küpsete roheliste aeg, mida vaadates silm puhkab ja mõte jookseb omasoodu. Kaunis ja rahustav vaadata. Kuid maalida, eriti akvarellidega, on see paras pähkel! Kuidas taltsutada kõiki neid erinevaid rohelisi ja saavutada maalides mõnus koloriit? Nii, et maal ei läheks ei liialt kirjuks ega poriseks? Ja kui värvikarbis pole parasjagu tervet rida erinevaid rohelisi värvituube või kindlust, kuidas neid kasutada?
Vastus on värvide segamises – sega kogu see roheluse mitmekesisus ise ja kasuta selleks vaid ühte baasrohelist. Lisades sellele erinevaid kollaseid-, siniseid- ja muldpigmente saad terve rea natuurilähedasi värvitoone ja sama baastoon seob koloriidi ühtseks ja loomulikuks.
Briljantroheline ehk PG 7
Kui hakkasin oma värvikaardi baasrohelise ehk monopigmendi tähisega PG 7 (phthalocyanine roheline) nimetust otsima, langesid käed jõuetult rippu – heal lapsel on palju nimesid ja eri tootjad loovad neid aina juurde – Alizarin Green Lake, Antique Jasper Green, Bright Aqua Green, Cyan Green, Emerald Green, Hooker’s Green, Permanent Green Deep, Phthalo Emerald, Rembrandt Green, Pigment Green 7, Viridian Green, leheroheline, briljantroheline jne jne.
Selguse ja lihtsuse huvides jääme siin ja edaspidi kasutama kas värvi indeksit (PG 7) või eesti keelset nimetust “briljantroheline”.
Briljantroheline on transparentne (läbipaistev), väga hea valguskindlusega sünteetiline pigment, mis annab erksa, intensiivse värvitooni. Sünniaastaks loetakse 1935. Eri tootjate värvikaartidel võib ta olla erinev, varieerudes sinakas-rohelisest tumeda leheroheliseni. Milline värvitoon konkreetsel juhul saadakse, oleneb tootmise protsessist ja täpsest keemilisest koostisest (kel täpsem huvi, klikib dr. Richard M. Podhajny artiklil).
Võimalusterohke baasroheline
Põhjamaises looduses seda värvitooni puhtal kujul praktiliselt ei kohta. Kuid maalides on see suurepärane sinaka varjundiga baasroheline, millest saab segada lõputul hulgal rohelisi, halle ja isegi violetseid toone. Nii et akvarellija värvikarbis võiks see kindlasti olemas olla, et kerge vaevaga segada sellest natuurilähedasi loodustoone.