Sally Stuudio lugu
Erinevalt universumi algusest on raske öelda, millal käis Sally Stuudio Suur Pauk, millele järgnes kõik edasine. Stuudio eellugu ulatub 1980ndate lõppu, juriidiline algus jääb 1990ndate algusesse. Sally-koer sündis 1991. aastal ja sama aasta sügis-talvel kandis stuudio juba ka tema nime.
Sally teekond Tallinna maakaardil algas Rahukohtu 3 hoovimajas (tänase Stenbocki hoonekompleksi osa) ning kulges läbi mitmete ajutiste pindade tänasesse asukohta ARS-i kunstilinnakus, kus stuudio asub kunagise kunsttööstuskombinaadi saunamajas olles naljaga pooleks Eesti Kunstnike Liidu sauniku rollis.
Raamat “Julge… rind on värvine!” võtab muhedas seikluslikus võtmes kokku stuudio 30 aastat pöörates tähelepanu eelkõige elukunstile ehk sellele, kuidas ühiskonna tormlevates muutustes hoida silma ees oma sihte ja väärtustele truuks jäädes nende suunas seilata.
Jutustus stuudio ajaloost on jagatud kolmeks kümnendiks, mis kirjeldavad aastakaupa elu ja seiklusi, teostatud töid ja projekte. Muu hulgas saab lugeda Tallinnas toimunud noorte rahvusvahelisest kunstitriennaalist Eksperimenta!, Jazzimaalist, näitustest linnaruumis jt laiema kõlapinnaga üritustest. Kümnenditega vahelduvad stuudio õpilaste ja õpetajate mälestused, mida saadavad Reti Koka fotoreportaažid.
Leia oma inimesed
Just sellist pealkirja kannab üks stuudio vilistlastega tehtud grupiinterjuu alusel kirjutatud lugu raamatus. Aga, mitte ainult! Oma inimeste leidmine ja hoidmine on üks stuudio alusväärtustest ja see peegeldub ka raamatu autorkonnas.
Raamatu autorid on stuudio asutaja Annely Köster ja kunagine stuudio õpilane, hilisem lapsevanem ja hoolekogu liige ning tänane kirjanik ja toimetaja Piret Veigel.
Raamatu kujundas Moonika Maidre, illustratsioonid tegid Katariin Mudist, Katariina Kornet, Leena Kilmi, Liisa Kivimäe, Maria Elise Remme, Pia Inger Sepman, Susanna Mildeberg, Triin Loosaar ja Ulrike Brett Uukkivi. Kõiki raamatu tegijaid seob omavahel ja stuudioga see, et nad on olnud lühema või pikema aja stuudio õpilased ja/või õpetajad.
280 lehekülge
Raamat on pühendatud Sally Stuudio tänastele ja tulevastele vilistlastele, kuid kindlasti leiab seal palju üllatavat olnud aegade kohta ja silmamisväärset ka see lugeja, kellel (veel) pole stuudioga otsekontakti olnud. Rääkimata sellest, et eri illustraatorite loodud pildimaailmad on mõnusad vaadata ka teksti lugemata.
Raamatus on kõigi stuudio õpetajate ja diplomandide nimekirjad ning lisaks möödunud 30 aastale ka vaade ettepoole – aastatesse 2031 ja 2053. Miks just need aastad lähemast ja kaugemast tulevikust juba hetkel äramärkimist väärivad, saad teada juba raamatust.
Kokku 280 lk, avatud selja ja iseloomuga köide, mille kaante vahelt leiab nii kunstikooli elu illustreeriva lauamängu kui rohkelt koerapilte (no, stuudiole andis nime ju dogipreili Sally). Ostusoovi korral kliki siia.
“Julge… rind on värvine. Sally Stuudio lugu” pärjati tiitliga “Aasta 2022 kauneim raamat”. Puhas rõõm!