Magenta on industriaalajastu laps ja sündis katseklaasis aastal 1856.
Naturaalsete pigmentide ajast pärit traditsioon, et värvi nimi kajastab tema päritolu (millest tehtud või kust pärit) enam hästi ei töötanud – pole just väga suupärane öelda: “Palun ulata mulle tuub triaminotrifenüülkarboniumkloriidi!” . Särav ja külma varjundiga värvitoon meenutas selle loojatele lõõmavaid fuksiaid. Sündinud oli uus moevärv fuksiin, mis vallutas daamide garderoobi ja vahetas välja senised mahedad rõivavärvid. Aga, see nimi ei jäänud püsima…
Verine mälestus
1859. a toimus verine lahing Prantsusmaa ja Austria vahel Itaalias, Magenta linna lähistel. Vähemuses olnud prantslased saavutasid üllatusliku manöövri tulemusel vaatamata tohututele kaotustele võidu. Hukkus või sai raskelt haavata ligi 10 000 võitlejat, maapind oli verest läbiimbunud ja punane. Võidu tähistamiseks paiskasid prantslased müüki uue aniliinvärvi nimega “magenta”, mis ajapikku tõrjus välja senise värvinime fuksiin.
Nii nagu värvinimi fuksiin ei jäänud kauaks püsima, muutus ka magenta retsept. Sünteetiline värvitoon oli küll kaunis, kuid selle pleekimiskindlus jättis tublisti soovida. Nii toodetakse tänapäeval magenta enamasti Quinacridon pigmentide baasil, enamasti PV19 (Quinacridone violet) või PV 42 (Quinacridone magenta). Ja… selle nime all leiab terve rea erinevaid külma varjundiga roosakas-violetseid punaseid toone.
Primaarpunane
Magenta on suurepärane valik, kui otsid omale üht head punast tooni, millest saaks hästi segada nii sooje punaseid, oranže kui sügavaid violetseid toone. Samuti leiad magenta värvi täpikese või ruudu ajaleheservast ja pakenditelt – magenta on üks neljavärvitrüki põhivärvidest (CMYK – cyan, magenta, kollane ja must).
Värv, mida pole olemas
Magenta puhul on huvitav veel see, et kuigi kasutame seda neljavärvitrükis ja maalides kui üht põhivärvi, siis nähtavas valgusspektris see värv puudub. Ehk siis, seda värvi pole füüsikalises mõttes olemas. Vaata vikerkaart – magenta on märgitud puudujaks! Ja kuigi kogu värvide maailm on puhtalt meie taju ja aju koostöö tulemus, kehtib see magenta puhul enam kui teiste värvide puhul. Magentana tajutav värvitoon on 100% meie ajutöö tulemus ning tekib siis, kui meie silmas saavad samaaegse tugeva stimulatsiooni lühi- ja pikalaine valgusele spetsialiseerunud fotoretseptorrakud ehk siis… me segame selle ajus kokku kirkast punasest ja sügavsinisest. Täpselt samamoodi, nagu RGB värvimudelis.
Aasta värv
Alates 1999. aastast valib Pantone Värviinstituut aastavärvi, mis nende hinnangul väljendab kõige paremini ajastuvaimu. Aasta 2023 värviks on magenta, Pantone kataloogis Viva Magenta 18-1750
“Viva Magenta is brave and fearless, and a pulsating color whose exuberance promotes a joyous and optimistic celebration, writing a new narrative” kirjutavad Pantone turundusmaterjalid. Subjektiivselt minu jaoks aga seostub see värvivalik hoopis värvi nimesaamise looga ja sellega, et taas on maapind kaetud verega. Juba 365 päeva…
24. veebruaril 2023 Rannakülas