Iidsest Hiinast tänapäeva
Kinaver, värvipigmendina tuntud ka nimede all draakoni veri, tsinnoober (zinnober) ja hiina vermilion (vermillion), on soe ning erksa tooniga läikiv punane (värviindeks PR106).
Kinaveri valmistamine sai alguse 3000 kuni 4000 aastat tagasi iidses Hiinas ja levis sealt 6. sajandil enne Kristust üle antiikmaailma.
Punase elav toon seostus ja seostub siiani võimu, rikkuse, kire ja elujõuga. J.W.Goethe lisas eelnevale kirjeldades kinaveri oma värvusõpetuses, et “Pole midagi ärritavamalt mõjuvat kui ilmuda sombusel päeval kinaverpunases kuues haritud seltskonda”. Nii otsustasingi valida kinaveri värviloo kaanepildiks Sally Stuudio õpilase Elize A loodud mõistupildi “Haridus” :)
Mürgine ilu
Kinaver on 87% metalli-sisaldusega üks olulisemaid elavhõbeda mineraale. Varasematel aegadel jahvatatigi värvi tootmiseks looduslikku mineraali, tänapäeval toodetakse enamasti sünteetilist kinaveri, mis on samuti nõrgalt mürgine. See luuakse elavhõbeda ja väävli kuumutamisel hoolikalt kontrollitud keskkonnas. Mürgisuse tõttu asendatakse tihtipeale kinaver teiste sarnase tooniga pigmentidega ja kasutatakse värvinime “kinaver” lihtsalt kui üldmõistet soojale, küllastunud punasele.
Kinaver sobib nii õli-, tempera- kui akvarellvärvide tegemiseks, samuti kasutatakse seda kalligraafia tintides ja keraamika glasuurides. Seguneb hästi enamike teiste pigmentidega, erandiks on pliid sisaldavad pigmendid, näiteks pliivalge. Pigmendi kattevõime on hea ja see kuivab aeglaselt.
Viimasel ajal on märgata huvi tõusu traditsiooniliste ja ajalooliste maalitehnikate ja pigmentide, sh kinaveri vastu. Kaasaegsed kunstnikud taasavastavad iidseid pigmente ja loovad nende abil tõeliselt lummavaid teoseid.
NB! Kui soovid töötada kinaveriga, ära unusta selle elavhõbedasisaldust ja kasuta kindlasti kummikindaid!