Kas pole huvitav – esimesed öised külmakraadid on mässinud puud ja põõsad sooja puna-kollasesse koloriiti? Nagu sooviks loodus värvi abil veel suvesoojust kinni hoida ja võidelda järjest enam maad võtva pimedusega?
Maalijale on see üürike aeg, mil loodus lõputut värvirohkust pakub, kullahinnaline – ometigi eristub iga puu ja põõsas teisest, esile tuleb nii isikupärane vorm kui värv. Mets ei moodusta ühtset rohelist müüri, mille vastu võid pintsli ära lüüa…
Ja kogu selle värvikirevuse keskel troonib ooker – nii oma kollastes kui punastes toonides. Lubage tutvustada – oktoobri kuu värv – ooker!
Ooker on ilmselt vanim teadaolev värvipigment. Seda kasutati juba vanemal kiviajal rituaalsetel eesmärkidel nii keha- kui koopamaalingute juures.
Altamira koopa piisonid on enam kui 22 000 aastat vanad. Nende kujutamiseks on kasutatud punast ja kollast ookrit ning sütt. Repro: Museo del Mamut, Barcelona, Thomas Quine foto
Värvinimi “ochre” tuleb kreeka keelest ja tähistab kahvatukollast. Kahvatuks ei saa aga erinevaid ookertoone kohe kindlasti nimetada! Nimelt on ooker väga hea katvusega ning pleekimiskindel muldpigment, mille toon oleneb konkreetsest leiukohast. Mõnes piirkonnas sisaldab see enam raudoksiidi, teises mangaanoksiidi. Samuti on igas asukohas unikaalne savi ja mineraalide “kokteil”. Nii varieerubki värvitoon soojadest hallikas-kollakatest sinepitoonidest kuldsete, telliskivipunaste ja pruunide toonideni.
Näiteks naturaalne kollane ooker (PY43) sisaldab hüdreeritud raudoksiidi, mis annab värvimullale kuldkollase värvuse. Loodusliku punase ookri pigment (PR102) on aga saadud muldadest, mis sisaldavad suures koguses hematiiti ehk veripunast mineraali. Tihtipeale ongi siis värvituubi peal kirjas hoopis hematiit, mitte punane ooker. Punaseid ja kollaseid ookermuldasid leidub üle maailma. Kunstnike poolt on kõrgelt hinnatud näiteks Maroko kollane ja Austraalia punane ooker.
Vaatamata rikkalikele looduslikele ookrivarudele valmistatakse ookrit ka katseklaasis. Sünteetiline ooker (kollane PY42 ja punane PR101) on samuti väga hea kattevõime ja valguskindlusega, maalides igati kuulekas. Algajale maalijale soovitaksingi pigem sünteetilisi pigmente – nende iseloom ja käitumine on etteaimatavamad ja nad on lihtsamini kontrollitavad kui naturaalsed pigmendid.
Üldnimetusena tähistab värvinimi ooker pigem kollakat liivatooni.
Maroko kollane ooker, Kremer-pigmente
Oma omadustelt on ooker väga mitmekülgne pigment – seda saab kasutada nii erinevate vesivärvide (tempera, guašš, akrüül, akvarell, tindid) kui õlivärvide valmistamiseks. Seguneb hästi enamike teiste pigmentidega ning aitab luua naturaalset, sooja koloriiti.
👉🏻 Kui soovid ise värvide tegemist proovida, uuri lähemalt Sally Stuudio kodulehte. Sel talvel on mul seal päris mitu töötuba plaanis – teeme ise nii munatemperat kui akvarellvärve. Ja, kasutades salakoodi “teemeise10” saad töötoas osalemise võimaluse 10% soodsamalt. Koodi saad sisestada makselinkide lehe allserva enne panka suundumist.
Ja – mitte väheoluline detail – ookripõhised värvituubid on reeglina ka kallimatel värvibrändidel keskmisest oluliselt soodsamas hinnaklassis.
Nii et, head värvituubide uurimist ja erinevate ookritoonide katsetamist! Sügis on käes ja oktoobri koloriidi tabamisel on ooker asendamatu värvitoon.
19. oktoobril 2023
Metsastuudios