Kevade värske tulemine
Tulin just metsatuurilt. Lumi on lõpuks ka varjulisematest kohtadest sulanud ja märgata on selgeid kevade märke. Kevade tulemises ja looduse tärkamises on samaaegselt nii midagi õrna kui tunglevalt võimast. Just nagu kerge käega maalitud hea kontrastiga akvarellis.
Akvarell on võrratult võimalusterohke (ja üsna alahinnatud) tehnika, mis lubab sul maalida nii väga kiirelt kui soovi korral nokitseda kihtide kaupa ja süvenenult. Ruumi palju ei nõua ja startida saab juba paari pintsli, paberi ja peotäie värvidega. Milliseid värvitoone valida ehk kuidas alustada, vaatamegi nüüd lähemalt.
6 põhivärvi
Jah, just! Mitte kolm vaid kuus põhivärvi tagavad selle, et saad ise toone juurde segada ja luua oma mõnusa koloriidi. Vaja läheb igast põhivärvist (kollane, punane, sinine) sooja ja külma tooni. Nii saad segada kevad- ja oliivrohelisi toone, küpse baklažaani tooni, suveõite purpurvioletti ja mahlaste apelsinide oranži. Ja kõikvõimalikke muid vähem või rohkem natuurilähedasi värvitoone.
Samuti soovitan valida kõik need 6 tooni võimalikult transparentsete (läbipaistvate) monopigmentide seast. Kuidas see aitab vältida maali mudaseks muutumist, saad teada sellest värviloost. Kuidas värvitoonid poeriiulilt üles leida ehk mida tähendavad tähe-ja-numbrikombinatsioonid allpool värvinimede taga, saad lugeda sellest värviloost.
Näiteks võiks stardijoonel olla päris hea valik selline:
- külm sidrunkollane PY3
- soe kollane PY35
- külm punane PV19
- soe punane PR188
- külm sinine PB29
- soe sinine PB15
6 lisavärvi
Lisavärvideks soovitan looduses maalijale briljantrohelist, ookrit ja põletatud sieenat. Nende abil saad 6 põhivärvist segada nii kesksuve lopsakat rohelust kui püüda paberile kuuma päeva toonid mererannal.
Näiteks valisin võimalikult “kuulekad” pigmendid, millega on turvaline alustada enne tõsisema iseloomuga värvide juurde minekut:
- roheline PG7
- ooker PY42
- põletatud sieena PR101
Jäänud on veel 3 värvitooni, mida soovitan valida vabalt ja emotsionaalselt – vaata värvipoes eri toonide näidiseid ja vali 3 tooni, mis sulle meeldivad. Ja need kolm tooni võivad vabalt olla segatud ka 2-3 erinevast pigmendist ehk need ei pea olema monopigmendid. Sest sa valid need ju ilusa värvi pärast, mitte selleks, et neist ilmtingimata kõikvõimalikke toone segama hakata.
Minul on tihtipeale nende lemmiktoonide seas näiteks Daniel Smithi Quinacridone Sienna (PR209, PO48, PY150), PWC varjuroheline (PBk31), Van Goghi oksiidmust (PBk11) või Cotmani Gamboge kollane (PY150, PR209).
12-värvi komplektid
Pean tunnistama, et mulle meeldib katsetada ja värve nö degusteerida. Väga keeruline on tuua välja ühte ja head brändi, mida soovitada – enamikel vähemasti stuudio/tudengi taseme värvidel on häid, kui mitte lausa suurepäraseid toone. Ja õnneks saab eri brändide värvitoone väga hästi koos kasutada. Kuna nii retseptuur kui ka konkreetse pigemendi värvitoon erineb tootjatel, tuleb katsetada ja valida omale meeldivam (või eelarvesse sobivam) versioon.
Samuti on valikute koht, kas eelistada tuubidesse pakendatud või klotsidesse pressitud akvarelle. Tuubivärvi kulub kindlasti enam, kuid saad maalida ka suurema pintsliga ja rohkema pigmendiga, juhtida paremini vee-värvi kontsentratsiooni. Samas on ka kvaliteetsed klotsivärvid vägagi mõnusad ja eelniisutades saab nendega kasutada kogu akvarellmaali tehnilist mitmekesisust.
Valmis värvikomplektidest on mu viimase aja lemmiku, saksa värvitootja Schminke 12-värvi Akademie komplektis olemas kõik ülal soovitatud 9 värvitooni ja 3 lisatooniks on must (PBk6), seepia (PB15.1, PBR7, PBK6) ja soojem roheline (PO62, PG7). Soovitatud 9 tooni on kõik monopigmendid, va kuldkollane, mis on segatud 2 pigmendist (PY110, PY154). Soojaks siniseks on Schminkel valitud tumedam preisi sinine (PB27) ja soojaks punaseks kaadmiumpunane PR 255, mis on visuaalselt üsna sarnane monoazo punasele PR188 (mida ülal soovitasin).
Nüüd, kus värvitoonid valitud ja varutud, vaata aknast välja ja püüa kevade saabumine paberile!
26. märtsil 2023 Rannakülas